mercoledì 12 febbraio 2014

Witaj w Chaaria!


Drogi wolontariuszu!
Dziękujemy za przybycie do Chaaria, aby uczestniczyć w naszej pracy. Chcielibyśmy pomóc Ci przystosować się do nowej rzeczywistości i zapewnić kilka wskazówek. 
Jesteśmy religijną wspólnotą Braci pracujących dla dobra ubogich.
Jest tu także wspólnota Sióstr, które pomagają nam w naszej działalności charytatywnej.
Pielęgniarki, kucharze, strażnicy i inni zatrudnieni są przez misję, aby pomagać jej mieszkańcom w różnych sektorach.
Codzienne czynności wspólnoty skoncentrowane są na modlitwie i pracy, które całkowicie wypełniają większość dni.

Jeśli chcesz, możesz dzielić z nami te kilka momentów modlitwy: o 6.30 Modlitwa Poranna, o 6.50 Msza Święta w znajdującej się obok parafii lub w naszej kaplicy, o 19.30 Nieszpory.

W każdą niedzielę i dni święte, dla tych, którzy są zainteresowani jest Msza o 7 rano w parafii lub o 9 rano w szpitalnej pralni.Oczywiście obecność nie jest obowiązkowa i jak najbardziej szanujemy osobistą opinię każdego na temat wiary. Jednocześnie pokornie prosimy o uszanowanie naszej wiary i praktyk.

Wolontariusze zwykle jedzą posiłki w osobnym pomieszczeniu. Jest tak, aby  zapewnić wolontariuszom większą swobodę, a Braciom umożliwić omówienie bieżących zagadnień naszej wspólnoty.

Jemy wspólną kolację w każdą niedzielę oraz wtedy, gdy żegnamy wolontariuszy wracających do swoich krajów po zakończeniu ich pracy w Chaaria.

Jako, że dzielimy przestrzeń w tym samym domu, prosimy, aby komunikacja z Braćmi była zawsze otwarta:
Kiedykolwiek masz wątpliwości zapytaj któregoś z nich.
Proponujemy kilka wskazówek w celu zapewnienia wspólnego szacunku:

1. Dostaniesz od nas grafik Twojej pracy. Przykładowo chirurdzy będą mieli inne godziny pracy niż pielęgniarki, a wolontariusze pracujący z "Buoni Figli" będą podążać za rozkładem dnia chłopców.
2. A więc, aby uniknąć niespodziewanych, nieprzyjemnych zdarzeń w codziennej pracy, prosimy o szanowanie grafiku. Zazwyczaj oczekujemy, że wolontariusze będą pracować od poniedziałku do piątku i w soboty do 14. Oczywiście nie stawiamy żadnych ograniczeń dla hojności wolontariuszy, którzy chcą pracować dłużej, a nawet w weekendy. W nocy wzywamy tylko tych, którzy zgłosili na to osobiście chęć.
3. Wolontariusze pracujący w szpitalu (oraz każda inna zainteresowana osoba) mogą uczestniczyć w cotygodniowych wykładach z chorób zakaźnych dla personelu szpitala. Treść tych wykładów (odbywają się w każdy czwartek o 8 rano w przychodni szpitala) dotyczy naszych lokalnych stanów i ich możliwego leczenia.
4. Poza telewizorem, który masz w apartamencie wolontariuszy możesz korzystać też z telewizora Braci, ale jako, że znajduje się on we wspólnym pokoju Braci uprzejmie prosimy o poinformowanie nas, jeśli planujesz korzystać z niego wieczorem - niektórzy z Braci niepracujących w szpitalu mogą chcieć oglądać wiadomości po kolacji.
5. Jeśli chcesz uprać Twoje rzeczy, możesz skorzystać z pralni Braci, gdzie znajdziesz wszystkie potrzebne do tego sprzęty. Pralka jest tylko do użytku osobistego. Każdy fartuch używany w szpitalu musi być prany w pralni szpitalnej (z oczywistych powodów higienicznych).
6. Jeśli chcesz zrobić zdjęcie lub film pacjentom w szpitalu najpierw porozmawiaj o tym z Braćmi. Nie kręć filmów ani nie rób zdjęć pacjentom bez wcześniejszego poinformowania Braci. Ludzie są na to bardzo wrażliwi i czują, że ich prywatność została naruszona, kiedykolwiek zdjęcie jest robione bez ich zgody.
7. Zazwyczaj w niedzielę wolontariusze mogą wyjść na zewnątrz. Także w soboty popołudniu wolontariusze mogą zorganizować jakąś wycieczkę.
8. Jeśli jesteś zainteresowany wyjściem do parków krajobrazowych możemy pomóc Ci znaleźć agencję, która organizuje je dla turystów. Jeśli chcesz wynająć samochód, żeby pojechać do Meru lub gdziekolwiek indziej możemy pomóc Ci go znaleźć.
9. Możesz wyjść na spacer poza teren szpitala kiedykolwiek chcesz, ale prosimy, żebyś poinformował jednego z Braci, kiedy chcesz wyjść. Wolimy, żebyś, ze względów bezpieczeństwa, wrócił do misji przed zmrokiem.
10. Nie dawaj pieniędzy, ubrań ani żadnych innych prezentów pacjentom albo innym osobom bez wcześniejszego omówienia tego z jednym Braci. Jeśli chciałbyś przekazać środki biednym zorganizujemy to w taki sposób, aby trafiły one do tych, którzy tego najbardziej potrzebują.
Woda z kranów w misji nie jest pitna. Prosimy o korzystanie z butelek z gotowaną wodą, które znajdziesz w lodówce. Pamiętaj, że każda kropla wody jest cenna. Kiedy możesz pamiętaj o wyłączaniu światła i podgrzewacza wody (elektryczność jest bardzo droga).
Pamiętaj, aby dać Twój bilet bratu Giancarlo co najmniej tydzień przed powrotem do Polski, ponieważ w Kenii obowiązkowe jest potwierdzenie powrotnego lotu.
Jeszcze raz dziękujemy za bycie z nami w Chaaria. Życzymy Ci owocnego pobytu  zarówno w zawodowym, ludzkim, jak i duchowym wymiarze.

Wspólnota Chaaria


Nessun commento:


Chaaria è un sogno da realizzare giorno per giorno.

Un luogo in cui vorrei che tutti i poveri e gli ammalati venissero accolti e curati.

Vorrei poter fare di più per questa gente, che non ha nulla e soffre per malattie facilmente curabili, se solo ci fossero i mezzi.

Vorrei smetterla di dire “vai altrove, perché non possiamo curarti”.

Anche perché andare altrove, qui, vuol dire aggiungere altra fatica, altro sudore, altro dolore, per uomini, donne e bambini che hanno già camminato per giorni interi.

E poi, andare dove?

Gli ospedali pubblici hanno poche medicine, quelli privati sono troppo costosi.

Ecco perché penso, ostinatamente, che il nostro ospedale sia un segno di speranza per questa gente. Non ci sarà tutto, ma facciamo il possibile. Anzi, l’impossibile.

Quello che mi muove, che ci muove, è la carità verso l’altro, verso tutti. Nessuno escluso.

Gesù ci ha detto di essere presenti nel più piccolo e nel più diseredato.

Questo è quello che facciamo, ogni giorno.


Fratel Beppe Gaido


Guarda il video....